Rational Quality Manager

IBM Rational Quality Manager bir kalite ve test yönetimi (quallity and test management) aracıdır. Rational Quality Manager, kalite kontrol takımlarına kalite yaşam döngüsünü izleyebilecekleri ve yönetebilecekleri bir ortam sağlar. Rational Quality Manager, kalite kontrol ekiplerine kalite güvence çalışmalarını her açıdan izlemelerine yardımcı olacak bir araç sağlar. IBM Rational Quality Manager ekiplerin, bilgileri kesintisiz bir şekilde paylaşmalarına, proje zamanlamalarını hızlandırmak için otomasyonu kullanmalarına ve bilinçli yayın kararları almak üzere proje metrikleriyle ilgili raporlar hazırlamalarına olanak tanıyarak, işbirliği içinde çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Faydalar

 • Test planlamasının detaylı bir şekilde yapılmasına imkan tanır.
 • Web 2.0 arayüzü sayesinde farklı yerlerde görev yapan proje ekipleri arasında işbirliği sağlar.
 • Belirli bir düzeydeki ortam kapsamı için gerekli en az sayıda testi otomatik olarak belirlemek ve seçmek için tasarlanmış bir teknolojiyi barındırır. Bu teknoloji kalite kontrol ekiplerine yapılandırma kapsamını zaman ve kaynak kısıtlamaları içerisinde optimize etme imkanı verir.

Özellikler

 • Riske Dayalı Test (Risk Based Testing) sayesinde test edilecek özellikleri ve işlevleri öncelik, olabilirlik ve başarısızlık etkisi gibi faktörlere göre öncelik sırasına koymanızı sağlar. Bu sayede kaynakların kısıtlı olduğu durumlarda kalite kontrol ekiplerinin uyglamanın başarısızlık riski yüksek kısımlarına odaklanmalarına yardımcı olur.
 • Yinelenen Hata Tanımlama (Duplicate Defect Identification) tekniği varolan hataları (defects) ve bu hatalarla ilişkili diğer test varlıklarını tarayarak şüpheli kopyaların bir listesini sunar ve kalite kontrol ekiplerinin tekrarlanan çabalarını azaltmalarını sağlar.
 • Üye sayısında kısıtlama olmadan orta büyüklükteki takımlardan geniş takımlara kadar bütün takımları destekler.
 • Test varlıklarının ve şablonlarının sürümlü geçmişi yeniden kullanılmalarına imkan tanımak için merkezi bir havuzda saklanır.
 • Kullanıcıların fiziksel ve sanal laboratuvar varlıklarını izlemelerine, zamanlamalarına ve bunlarla ilgili testler yürütmelerine yardımcı olmak için test laboratuvarı yönetim yetenekleri sağlar.
 • Testlerin net bir şekilde tanımlanması ve yürütülmesi için zengin metin, yerleşik görüntüler ve yardımlı veri girişi ve doğrulamayı kullanarak manuel olarak test yazma olanağı sunar.
 • Kapsamlı bir filtreleme mekanizması ile raporlar oluşturmanıza ve bu sayede otomatik veri toplamanıza imkan tanır.
 • IBM Rational Quality Manager gereksinimlerden ve testlerden, hata ve iyileştirmeye kadar bütün yaşam döngüsü evrelerinde izlenebilirlik ve versiyonlama yapmaya elverişli şekilde tasarlanmıştır. IBM Rational DOORS ve IBM Rational RequisitePro gibi gereksinim yönetimi araçlarındaki gereksinimlerle dinamik linkler kurmanıza imkan tanır.

Rational Quality Manager hakkında daha detaylı bilgi için bize ulaşabilir ya da resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.